Reštaurácia

Hrnčiarska ulica – ulica remesiel, histórie a tradícii.


Dokonca aj v starobylo vyzerajúcom centre Košíc je iba málo zákutí, ktoré môžu Hrnčiarskej konkurovať v atmosfére s nádychom minulosti. Už len samotná prítomnosť Miklušovej väznice, v ktorej mal svoje pôsobisko košický kat a slúžila ako mučiareň, musí v človeku vyvolať zvláštny pocit a zimomriavky. Dnes v nej sídli múzeum. Celá ulica je akýmsi mostom, ktorý spája dnešné Košice s ich minulosťou. Nájdete tu umeleckého kováča, bylinkárstvo, pekáreň, hrnčiarstvo, kožušníctvo. A v jednom z domov, v ktorých to dýcha históriou, sa tu nachádza Budějovická hospoda – Budvarka. Reštaurácia už podľa názvu spätá s pivom Budweiser Budvar.

 

Možno máte pocit, že Budvar má s Hrnčiarskou len málo spoločné. Ale nie je to tak.

 

Budvar je pivo s históriou a tradíciou. V Českých Budejoviciach sa varí pivo už viac ako 700 rokov. Základy podniku Budejovický Budvar siahajú viac ako 110 rokov do minulosti. Budweiser Budvar je pivo známe svojou kvalitou, veď prvé ocenenie dostalo už v roku 1896. Budvar je určený pre všetkých milovníkov kvalitného piva. Jeho jedinečnosť zaručuje nielen prvotriedny jačmenný slad, celosvetovo uznávaný žatecký chmeľ a unikátna prírodná voda z hĺbky artézskych studní, ale aj tradičná doba dozrievania 90 dní.

A v neposlednej rade aj remeselná zručnosť miestnych sládkov, ktorí si skúsenosti predávajú už po storočia. To je ďalšia vec, ktorá spája Hrnčiarsku a Budvar – remeselný fortieľ. Jedinečnosť a originalitu piva Budvar ocenila aj Európska únia, keď mu v roku 2004 udelila právo používať logo „Chránené zemepisné označenie“. Toto označenie môžu získať iba produkty silne zviazané s miestom ich vzniku a vyrábané podľa nezameniteľných, tradičných postupov.

 

V Budvarke nájdete okrem tradičných druhov piva Budvar aj ,,kroužkovaný" ležiak - kvasnicový Budvar 12°. Kvalitnú chuť tohto piva zabezpečujú chladiace boxy na pivné sudy. K pivu patria tiež pivné špeciality. A čo iné by malo k pivu chutiť lepšie než špeciality českej kuchyne. 

 

V Budějovickej hospode je k dispozícii 80 miest vnútri a 60 miest na terase, všetko je samozrejme možné si prenajať. V prevádzke je už aj letná záhrada s kapacitou 360 miest, kde sa konajú rôzne akcie či koncerty.

 

To všetko nájdete na Hrnčiarskej ulici v Košiciach. Ulici remesiel, histórie, tradícií. A Budvaru.

 
 

 

Denné obedové menuJedálny a nápojový lístokBlackbox